piątek, 5 października 2012

Paznokciowy Piątek: Pielęgnacja dłoni na chłodniejsze dniZdecydowanie mamy już jesień. Wraz z nią przyszły deszcze, wiatr i ogrzewanie w autobusach. Dłoniom nie pomaga też klimatyzacja. Latem przeważnie dłonie nie są aż tak przesuszone i narażone na częste zmiany temperatury, nie trzeba więc o nie specjalnie dbać i poza drobnymi zabiegami pielęgnacyjnymi można „dać im spokój”. Jesienią i zimą sprawa ma się inaczej. Skóra na wierzchu dłoni ma bardzo niewiele gruczołów łojowych. Opalona po lecie łatwiej się przesusza i jest bardzo wrażliwa na wiatr i częste zmiany temperatury otoczenia. Jak więc o nią dbać, aby zapobiegać nieprzyjemnemu przesuszeniu i przygotować skórę na zimę? To proste... 

1.
Rękawiczki – cienkie, materiałowe lub skórzane – zakładamy gdy tylko jest chłodniejszy dzień. Trzeba pamiętać, że zakładamy je zanim wyjdziemy z budynku czy autobusu, ale zdejmujemy w pomieszczeniach (w autobusie też). W ten sposób nie przegrzewamy ani nie wychładzamy nadmiernie skóry i nie wystawiamy jej na ciągłe zmiany temperatury. Chronimy ją także przed zimnem i wiatrem.

Rękawiczki skórzane po około 15 zł w sieciach Real, Carrefour itp


2.
Krem – nakładamy na dłonie codziennie, zwłaszcza wieczorem, przed pójściem spać, ale także po zmywaniu naczyń i myciu rąk, jeśli wiemy, że nie będziemy ich zaraz znów moczyć. Ja smaruję dłonie także niedługo przed wyjściem i założeniem rękawiczek, ale tak, żeby krem zdążył się wchłonąć.
Dobre są kremy natłuszczające, odżywiające,  z gliceryną, o gęstej konsystencji. Złe wszelkie kremy nawilżające o lekkiej konsystencji (przy bardzo zimnej pogodzie mogą rozszerzać pory i naczynka przez co mogą powodować jeszcze większe problemy z przesuszaniem).

Moje ulubione kremy na zimę

3.
Maska – przynajmniej raz w tygodniu - ja stosuję na noc czasem z rękawiczkami bawełnianymi (albom krem pod rękawiczki, ale generalnie nie lubię w nich spać.

maska do rąk Ziaja - świetnie odżywia i nawilża

Bawełniane rękawiczki

4.
Peeling - przed maską, tak naprawdę dobry jest każdy, nawet taki do twarzy, jeśli nie mamy nic innego. Można też umyć dłonie płatkami owsianymi albo zrobić peeling cukrowy czy kawowy, ale generalnie lepsze są delikatne peelingi.


Mam nadzieję, że te informacje Wam się przydadzą...

Do następnego razu...

Nika 

1 komentarz:

  1. Bardzo przydatne rady. Można stwierdzić, że to takie oczywiste. Ale chyba jasne jest, jak niektóre oczywiste rzeczy zostają pominięte...

    PS. To Twoj wpis zainspirował mnie do wykonania caviar'u :-)

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie zapraszam do zostawiania komentarzy :) Jeśli macie jakieś pytania, z pewnością na nie odpowiem :)